Kapu pieminekļi, kapu apmales. +371 28224688

Sēru vītols

Dzejā apdziedāts kā skumju nopūtu un romantiskas grūtsirdības pavēnis, sēru vītols raisa fantāziju par koku ar līganiem, uz leju liektiem zariem, kas lūkojas savu skumju atspulgā dīķī vai ezerā, ciešanām pārdzimstot rāmā noskaņā kā izmisuma kliedzienam sērīgā dziesmā.

Ar ko sēru vītols atšķiras no citiem kokiem? Vispirms tie ir nokarenas jeb sēru formas zari – gari, uz leju vērsi, slaiki un līgani, padevīgi gatavi atsaukties pat visvārākajai vēja pūsmiņai. Jāteic gan, ka sēru formām apveltīti mēdz būt arī citi koki – piemēram, bērzi un dižskābarži. Tiem visiem raksturīgs neliels stumbrs un gari, nokareni sānu zari, kas plīvuram līdzīgi līgst lejup, raisot sērīgu noskaņu, bet vienlaikus pasargājot un vējā glāsmaini čukstot mierinājuma vārdus. Skumjām cilvēks ļaujas ne tikai sēru brīdī – arī mīlestību, pat laimīgu, reizumis pavada ilgpilnas un sāpīgas nopūtas, tādēļ arī sēru formas augi nebūt nav kapu privilēģija – sēru vītoli grezno ne vienu vien parku. Tā kā tie mīl ūdens tuvumu, parasti arī visbiežāk tiek stādīti pie ūdenstilpēm, gleznā vēršot ainavu ar nogāzi, rūpīgi koptu zālāju un košumaugiem. Sēru vītols skaists ir mierpilnā un vējainā dienā, vasaras saulē un sniegotā ziemā. Koks ir lieliska rota kapsētai, bet, tā kā ir prāvs augumā, kapavietai labāk izvēlēties kādu kultivētu sēru formas pundurkociņu, kas, dekoratīvi pārliecies pār kopiņu, labi iekļausies kapavietas kopējā kompozīcijā un noskaņā, dos pavēni, kas īpaši svarīgi, ja blakus nav lielu koku, kuri pasargātu kopiņas stādījumus no izkalšanas saulē.

Vītolu dzimta ir kupla – tajā ir gan koki, gan krūmi. Latvijā sastopamas divas ģintis – apses (Populus) un vītoli un kārkli (Salix). Arī vītolu un kārklu ģintī ir kā koki, tā krūmi – kokus dēvē par vītoliem, bet krūmus par kārkliem. Tie sastopami mežos, krūmājos, purvos, pļavās un ūdensmalā. Vītolu un kārklu pavasarī ziedošās vīrišķo ziedu spurdzes sauc par pūpoliem. Dažādās sugas, savstarpēji krustojoties, veido neskaitāmus veidus un paveidus, kuru noteikšana pat ne katram speciālistam ir pa spēkam.

Īstais sēru vītols (Salix babylonica) ir kupls koks ar nokareniem zariem un var izaugt 10 un pat 20 metru augstumā. Zari ir gari, tievi, brūngani pelēki un nokareni. Lapas ir lielas un slaidas, virspusē tumši zaļas, apakšā – pelēkzaļas. Spurdzes ir 5 cm garas, cilindriskas un nokarenas. Koka dzimtene ir Austrumāzija – Ķīna un Japāna, tādēļ daudzviet pasaulē to dēvē arī par Ķīnas sēru vītolu, bet vietumis arī pēc latīniskā nosaukuma par Babilonijas sēru vītolu. Šodien īstais sēru vītols kā krāšņs un dekoratīvs koks sasopams daudzviet pasaulē. Tam vislabāk patīk mitra, irdena zeme pie ūdens, bet gaužām nepatīk aukstums, tamdēļ arī mūsu platuma grādos koks ir retums, jo viegli izsalst.

Toties Eiropā daudz biežāk sastopams ir īstā sēru vītola (Salix babylonica) un baltā vītola (Salix alba), dēvēta arī par sudrabvītolu, hibrīds. Koks augumā ir tikpat padevies kā īstais sēru vītols, tam ir lieli, nokareni zari, garas un šauras lapas, kas no baltā vītola mantojušas sudrabaini vizuļjošu apakšpuses matējumu. Pavasarī vītols rotājas ar dzeltenzaļām spurdzēm. Koks ir glīts un iecienīts dārzos un parkos, turklāt ir viegli ieaudzējams un nav prasīgs. Tam patīk gaisma. Vislabāk vītols jūtas mitrā vietā – dīķa vai ezera krastā.

Sēru vītolam raksturīgais nokareno zaru siluets ir arī baltā vītola (Salix alba) Tristis’ formai, populāram kokam Eiropas parkos un dārzos, īpaši ūdeņu tuvumā. Tas ir vidēji liels lapu koks ar augsti izliektu, platu vainagu un ļoti gariem, nokareniem zariem, kas līgani atsaucas pat vieglam vējiņam un atšķirībā no Ķīnas brāļa ir nevis brūnā, bet dzeltenā krāsā. 

2 comments

  1. Khmm, nezinaaju ka muusu izslaveetie Pupoli ir rada vitolam..kaut uzvardi latviesiem sie koloriiti abi un cik naacis paziit ir gan -)) liidzibas gan atskiriibas sjo koku vardu neseejiem ar to noziimi.

    I.S>

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • Picasa
  • YouTube